HALDEN fikk prosjektprisen for prosjektet SKIPPERSTUA.
Det er et prosjekt som har pågått fra 2016 til 2021.
Skipperstua på Hvaler har blitt endret fra å være et nedslitt hus med utedo og utekran til å bli et fantastisk feriested.
Det er lagt ned ca 3000 dugnadstimer og klubben har samarbeidet med kommune og næringsliv. Arbeid og renovering anslås til ca 3 mill.
Huset er nå ferdigstilt og overlevert barnevernstjenesten i Halden. Det gir vanskeligstilte barn og familier en mulighet for gode opplevelser i et fantastisk miljø.
De andre nominerte var:
ARENDAL/GRIMSTAD med prosjektet INNOVATION ROBOTICS HOPE
Det er et samarbeidsprosjekt med klubben Slatina i Romania.
Hvor målet er å bygge kunnskap og kompetanse innen realfagene ved å bygge roboter. Det deltar ca 50 elever ved videregående skoler i Slatina og fokuset er stort for å få med jenter.
HARSTAD med prosjektet HISTORISK HAGE
Soroptimisthagen på Trondenes sto ferdig i 2003 og ble gitt til Harstad kommune i forbindelse med byens 100 års jubileum.
Soroptimistene i Harstad jobber i hagen fra mai til september. Og hagen har blitt et turistmål. Mens de arbeider snakker de med turister og lokale om hagen og klubben.
230622/lbh