(Trykk på bildet for å spille av filmen)
Soroptimist International (SI) er en verdensomspennende organisasjon for yrkeskvinner og har som mål å gjøre en forskjell for kvinner og jenter gjennom bevisstgjøring, påvirkning og handling.
SI har rundt 75 000 medlemmer i 122 land. Den første klubben ble etablert i 1921 i Oakland, California.
SI er delt i fire føderasjoner som hver består av unioner eller regioner. SI Norgesunionen er en del av Europaføderasjonen som har over 35 000 medlemmer i 1230 klubber i 58 land i Europa og Afrika. Se hvor det er soroptimistklubber i Norge!
Organisasjonens navn springer ut fra de latinske ordene «soror» og «optimum» og kan oversettes med «det beste for kvinner».
Soroptimister arbeider for å bedre livssituasjonen for kvinner og jenter både lokalt, nasjonalt og internasjonalt. Menneskerettigheter for alle, likestilling, myndiggjøring av kvinner og høy etisk standard er viktige elementer i arbeidet. Som en ikke-statlig organisasjon har SI generell rådgivende status i FN og aktive lobbyister ved FN-kontorene i New York, Genève, Wien, Roma, Nairobi og Paris.
Våre mål
Hvert fjerde år fastsetter SI programområder med mål som det skal arbeides mot. Målene følges opp i alle deler av organisasjonen, helt ned til klubbnivå. SI skal arbeide for å bedre kvinners og jenters liv og status gjennom utdanning, egenkraftmobilisering og ved å tilrettelegge for personlig utvikling. Målene er tuftet på FNs tusenårsmål og setter søkelys på noen av de viktigste utfordringer i samfunnet vårt:
Les mer på soroptimistinternational.org
Oppdatert 251117/vk